Bizi takip edin

Yaşam

Kabak Çekirdeği Faydaları

Tarihinde

kabak çekirdeği faydaları

Kabak Çekirdeği Faydaları

Kabak çekirdeği, protein ve yağ bakımından zengin bir kuruyemiştir. Sağlığımız için oldukça faydalı olan kabak çekirdeği bolca lif içermekte, vitamin ve mineraller açısından da zengindir. Lezzeti açısından damağı şaşırtan kabak çekirdeği, çiğ veya kavrulmuş olarak tüketebilir. Her gün mutlaka 1 avuç kabak çekirdeği tüketmeliyiz. Şimdi kabak çekirdeğinin faydalarına göz atalım;

Kilo verdirir

Kabak çekirdeği yüksek oranda içerdiği protein sayesinde doğru tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olacaktır.

Kalp sağlığına iyi gelir

Kabak çekirdeği, kolesterol ve yüksek tansiyonu dengeler. Kalbin sağlıklı kalmasını desteleyecek çinko, magnezyum, antioksidan ve yağ asitleri içerir. Kan damarlarının gevşemesini sağlar, kan basıncını düşürerek kalbi korur.

Bol liflidir

Kabak çekirdeği, yüksek lif içerdiği için kalp hastalığına, şeker hastalığına, obeziteye yakalanmaya düşürür ve karaciğeri korur. Bol lif içerdiği için de diyet listelerinin vazgeçilmez besinidir.

Depresyona iyi gelir

Kabak çekirdeği içerdiği yağlar bakımından beyni rahatlatır ve çinko açısından da oldukça zengindir. Çinko eksikliğinden de kaynaklanan depresyon gibi hastalıklarda olumlu etki gösterir.

kabak çekirdeği faydaları

kabak çekirdeği faydaları

Saç bakımında etkilidir

Günlük tükettiğimiz 1 avuç kabak çekirdeği saç ve saç derimizde mucizeler yaratır. Saçlarımıza parlaklık verir, saç yapımızı güçlendirerek kalınlaşmasını sağlar.

Kabak çekirdeği, yüksek miktarda omega-3 ağ asitleri, çinko, kükürt, A, K ve B vitaminleri içerdiğinden saç bakımında etkilidir.

Cildi canlandırır

Kabak çekirdeği içerdiği vitaminlerden dolayı cildi güçlendirir, içerdiği omega-3 yağ asitleri ve A vitamini sayesinde cilt hücrelerini yeniler, içerdiği demir ve çinkodan dolayı da cilt sağlığını korur.

Omega-3 mucizesi

Kabak çekirdeğini düzenli tükettiğimizde daha sağlıklı bir yaşama geçirebiliriz. İçerdiği bol miktardaki omega-3 sayesinde vücuttaki kanın düzenli akmasını sağlar, kalp hastalıklarına karşı korur, kolesterolü düzenler, kanserle mücadele eder.

İyi bir antioksidan

Antioksidanlar iltihaplanmayı azalttığı gibi hücrelerimizi zararlı serbest radikallere karşı korurlar. Bu özellikten dolayı kabak çekirdeği önemli bir besindir.

Bağışıklık sistemi için önemlidir

Kabak çekirdeği, bağışıklık sistemimizi güçlendirerek soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Çünkü çinko bakımından zengin bir besindir.

Uykusuzluğa iyi gelir ve dinlendirir

Günde 1 gram kadar triptofan tüketmek uykusuzluğa iyi gelir. Kabak çekirdeğini de yatmadan önce bir miktarda olsa tüketmek melatonin ve serotonin üretimi için gerekli olan triptofanı artırır.

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Menfaati Biten İnsanın; Muhabbeti Biter, Nankörlüğü Başlar

Tarihinde

Menfaati Biten İnsanın; Muhabbeti Mi Biter, Nankörlüğü Mü Başlar?

Menfaati biten insanın; muhabbeti mi biter, nankörlüğü mü başlar?

Önemli olan bu durum karşısında kalınca; karşınızdaki kişiye artık onu önemsemediğinizi hissettirmenizdir. Bir gün mutlaka zamanında ona yaptığınız; iyilikleri, sahiplenmenizi ve kendisine gösterdiğiniz sorumlulukların hayatının bir çok alanında yer tuttuğunuzu fark edip eksikliğinizi yaşayarak düşünecektir.

Menfaatçi insan; her zaman ve her koşulda önce kendi çıkarlarını düşünür. Bu kişilikte insanlar; bencildirler ve kendisinin fayda göreceği en ufak bir olayı ya da durumu hiç kaçırmazlar. Hatta bu durumu kazanabilmek adına eşek arısı gibi yapışabilirler. En önemli diğer bir özellikleri de kendilerine ihtiyaç duyulduğunda; görmezler, duymazlar ve konuşmazlar. Evet cümleden de anlaşıldığı gibi üç maymun oyununun en oyucularıdır diyebiliriz.

Menfaatçi insanların başkalarını daha çok önemsediğini kabul edip; insanlık açısından zaman zaman cömert olsalar da, genellikle saygılı ve düşünceli olma yeteneklerinden yoksundurlar.

Menfaatçi İnsan, Gıybetle beslenir ve Zayıf Noktalarınızla Güçlenir.

Menfaatçi İnsan, Gıybetle beslenir ve Zayıf Noktalarınızla Güçlenir.

Menfaatçi İnsan, Gıybetle beslenir ve Zayıf Noktalarınızla Güçlenir.

Menfaatçi insan; sizinle yaşadığı sürece, size karşı kullanabileceği her türlü edindikleri bilgileri daima aklının bir köşesine yazar. Zamanı ve yeri geldiğinde; karşısındaki kişiden zayıfsa kredi kazanabilmek, sınıf atlayabilmek adına bu bilgileri sonu nereye gideceğini hiç düşünmeden ortaya döker.

Menfaatçi insan, tarafından kullanıldığınızı anlamanız için seneler bile sürebilir. Yaşamınız boyunca size melek gibi görünürler ama içlerinde bir şeytan yatar. O kadar kurnazlarıdır ki; muhteşem oyuncudurlar. Kendi çıkarları için bir dakika bile düşünmezler ve sizi satarlar. Ve bundan da asla rahatsızlık duymazlar. Hayatta sahip oldukları tek şey güzel duyguları yitirilmiş hırslarıdır.

Nankör insan; kendisine yapılan iyilikler karşısında kadrini, kıymetini ve değerini bilmeyendir. Nankör insanın ne kendisine ne de çevresine pek faydası olmadığı gibi iyiliklerden anlamaz.

Muhabbet; insanların karşılıklı olarak keyifle yaptıkları bir sohbettir.

Muhabbet; insanların karşılıklı olarak keyifle yaptıkları bir sohbettir.

Muhabbet; insanların karşılıklı olarak keyifle yaptıkları bir sohbettir. Muhabbet; sevgi ve yarenliktir. İnsanların erişebileceği en son noktadır.

Menfaat üzerine kurulan her şey bir gün mutlaka biter. Muhabbet biter, dostluk biter, insanlık biter, kardeşlik biter, akrabalık biter,…

Karşınızdaki insanı; ne darılacak kadar güvenin, ne de kırılacak kadar sevin.

Okumaya devam et

Yaşam

Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

Tarihinde

sağlıklı-ayakkabı

Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

Ayak sağlımız için seçeceğimiz ayakkabının ayağımıza tam oturması çok önemlidir. Bedenimizin ağırlığını ayaklarımız taşıdığı için ayak sağlığımızı korumak adına doğru ayakkabı seçimi yapmalıyız.

Ayak Sağlığımızın Önemi İçin Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • Ayakkabı seçiminde ilk dikkat etmemiz gereken ayakkabı ölçüsüdür. Ayakkabımızı seçerken en uzun parmağımıza göre seçmeliyiz.
 • Ayakkabı alırken geniş, dar kalıp ya da yarım numara seçeneklerini sormalıyız.
 • Ayak ölçümüzün yaşla birlikte arttığını unutmamalıyız.
 • Ayakkabı markaya göre kalıp farklılık gösterebilir.
 • Ayaklarımızın numara farklılığı gösterebileceğini göz önünde bulundurmalıyız.
 • İşimiz gereği ayaklarımızın şişebileceğini de göz önünde bulundurmalıyız.
 • Ayakkabımızı iki parmağımız ile sıktığımızda ezilmeyecek sertlikte olmalı.
 •  Ayakkabı seçiminde kesinlikle görüşüne bakıp da seçmemeliyiz.
Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

 • Ortapedik ayakkabılar omuriliğimizi taşımakta destekçidir, ayağımızın hava almasını sağlar.
 • Ayakkabı tabanının zemine değen kısmının sağlamlığı, kalitesi önemlidir.
 • Ayakkabı çok yumuşak olmamalı, ortadan kolayca bükülmemelidir.
 • Ayakkabımı seçiminde çamaşır makinesinde yıkanabilir olması sağlık açısından önemlidir.
 • Aynı ayakkabı her gün giymemeliyiz, dinlendirerek giymekle ayakkabımızın hem ömrünü uzatıp hem de ayak sağlığımızı korumuş oluruz.
 • Kullanmadığımız ayakkabımızı kuru, serin ve havadar yerde saklamalıyız.

Okumaya devam et

Yaşam

Avize Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Tarihinde

avize temizliği nasıl yapılmalı

Avize Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Evimizi ve işyerimizi süsleyen avizeler, üretim çeşitliliği oldukça zengindir. Avizelerde malzeme olarak; metal, ahşap, kristal sıklıkla tercih edilmektedir. Avize temizliğinde de metaryeline göre dikkatli olmalıyız.

Avize Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Avize temizliğinde kimyasal maddeler yerine sirkeli su ya da sabunlu su tercih etmemiz işimizi hem kolaylaştırır hem de ışıl ışıl bir temizlik elde etmiş oluruz.
 • Avize temizliğine başlamadan önce mutlaka güvenlikli bir merdivenimiz olmalı ve aynı zamanda avize sigortasını kapatmalıyız.
 • Avize temizliğimiz en üstten alta doğru başlayıp bitirmeliyiz.
 • Avize taşlarını daha kolay silebilmek için hazırladığımız temizleme suyunu sprey şişe kullanarak kolaylaştırabiliriz.
 • Avizemiz kumaş ya da plastik kaplamaysa sabunlu bez ile daha kolay temizleyebiliriz.
 • Ahşap avizelerimizi hafif nemli bir bez ile silip mutlaka iyice kurulamalıyız.
 • Metal avizelerimizi hafif nemli biz ile sildikten sonra mutlaka iyice kurulamalıyız.
 • Cam ve kristal avizelerimizde mümkünse öncelikle alkol bazlı sprey kullanıp sonrasında saf su ile durulayıp yumuşak dokulu kurulama bezimizle iyice kurulamalıyız.
avize temizliği nasıl yapılmalı

avize temizliği nasıl yapılmalı

Avize Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Avizelerimiz metaryelleri ve bulundukları konum gereği uzun aralıklarla temizlenebilir. Tam detaylı temizlik aralıklarında yumuşak dokulu toz alma püskülleri kullanılabilir.

Okumaya devam et

Trending