Bizi takip edin

Ekonomi

Çeyrek Altın Kaç Gram?

Tarihinde

çeyrek altın kaç gram

Çeyrek Altın Kaç Gram?

1 Çeyrek altın kaç gramdır çoğumuzun bilmediği bir konudur aslında. Hayatımız boyunca ya kendimiz yada aile bireyimiz, 1 kere de olsa 1 çeyrek altın mutlaka almışızdır diye düşünüyoruz. Ve bir kere bile bir çoğumuz 1 çeyrek altın kaç gramdır diye merak etmemiştir.

Peki hiç merak edip kuyumcunuza 1 çeyrek altın kaç gram diye sordunuz mu? Biz merak edip araştırdık ve ama yatırım için ama hediyelik için alabileceğimiz çeşitli boylardaki altın gramları için şu bilgileri derledik;

1 Çeyrek altın22 ayar, 18 mm çapında ve kulpsuz 1,75 gramdır.

Yarım altın 3,5 gramdır.

Tam altın 7,01 gramdır.

Cumhuriyet altını 7,21 gramdır.

çeyrek altın kaç gram

çeyrek altın kaç gram

Peki altın fiyatları ne olacak?

Hepimiz biliyoruz ki altın piyasası dolarla paralel bir şekilde gitmektedir. Bu da uzun bir süre altının yükseleceğine işarettir diyebiliriz.

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Erken Rezervasyon İle Avantajlı Tatil

Tarihinde

Erken rezervasyon ile avantajlı tatil

Erken Rezervasyon İle Avantajlı Tatil

Tatilimizi çok daha ekonomik duruma getirmek için; erken rezervasyon nedir, ne zaman ve nasıl satın alınabilir gibi konularda bilgi sahibi olmakla sağlayabiliriz.

Erken rezervasyon, planladığımız ekonomik tatili aylar öncesinden satın alarak daha avantajlı tatil yapmamızı sağlayan bir sistemdir.

Hayalini kurduğumuz tatili, yaz sezonunda yaşanabilecek sorunlara takılmadan ve daha avantajlı fiyatlarla gerçeğe dönüştürebiliriz. Erken rezervasyon kampanyası ile indirimli fiyatlarla lüks olarak tanımlayabileceğimiz bir tatil satın alma imkanı bulabiliriz.

Erken rezervasyon ile avantajlı tatil

Erken rezervasyon ile avantajlı tatil

Erken rezervasyon kampanyaları, kasım-aralık aylarında başlayıp aylık periyotlar halinde devam eder ve yaz sezonu başlangıcında sona erer. Kampanyanın ilk döneminde, erken rezervasyon başlangıç fiyatları ile imkan sunan oteller, ilerleyen dönemlerde satışları gerçekleşip doluluk oranları arttıkça indirim oranlarını da azaltabiliyorlar.

Erken rezervasyon aşamasında tatilimize kısa bir süre kalana kadar, uygun fiyatlarla rezervasyonumuza ekletebileceğimiz iptal ve iade paketi de satın almalıyız. Bu konuda da tatil planımızı yaparken karşılaşabileceğimiz sorunlarımızın da olabileceğini hesap yaparak, koşulsuz iptal hakkı sunan güvenilir firmaları tercih etmeliyiz.

Turizm firmasının güvenirliliği ve deneyimi olası karşılaşabileceğimiz sorunlarda yanımızda olabileceklerini bilmek rezervasyon öncesi ve sonrası hizmette tatilimizi gönül rahatlığıyla planlayıp geçirmemizde önem taşıyacaktır.

Okumaya devam et

Ekonomi

Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Tarihinde

doğalgaz kullanımında tasarruf nasıl sağlanır

Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Hava sıcaklılarının düşmesiyle doğalgaz tüketimi birçoğumuzun evinde artmaya başladı. Pandemi sebebiyle de evde geçirilen zamanın artması faturalarda kendini göstermeye başlıyor. Daha düşük faturalar ödemek için nasıl tasarruf yapabiliriz? Sorusunu düşünmeye mi başladık.

Doğalgaz faturalarında önemli ölçüde tasarruf yaparak aile bütçesine katkıda bulunmak ve gelecek nesiller için enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayabiliriz. Doğalgaz kullanımı konforlu ve güvenli olmasının yanı sıra mutfak ve banyoda kullanılacak tüpe göre daha ekonomiktir.

DOĞALGAZ KULLANIMINDA TASARRUF SAĞLAMAK MÜMKÜNDÜR.

doğalgaz kullanımında tasarruf nasıl sağlanır

doğalgaz kullanımında tasarruf nasıl sağlanır

  • Doğalgaz tesisatımızın uygunluğu önemlidir. Kombi çalıştırıldıktan 15-20 dakika sonra mesken ısınmaya başlıyor olmalıdır. Eğer ısınmıyorsa kombi ve peteklerin bakıma ihtiyacı var demek olabilir. Bakım onarımı yapılmış olan kombi ve peteklerden %20 tasarruf sağlamak mümkündür. Kombi ve peteklerimizi 2 yılda bir temizletmeliyiz.
  • Eve giriş çıkışlarda kapatılıp açılması ya da gece yatarken kapatılıp sabah açılması soğuyan ortamı tekrar ısıtmak için daha fazla çalışıp normalden fazla doğalgaz tüketir. Kapatıp açma yerine dereceyi düşürmek daha doğrudur.
  • Peteklerin odadaki ısı dağılımını sağlıklı yapabilmesi için üstüne, önüne eşya koymamalıyız, çamaşır asmamalıyız, önünde perde bırakmamalıyız. Hatta peteklerin arkasına duvara yalıtım, cam varsa film çektirip ısı tasarrufu yapabiliriz.
  • Peteklerimizde termostatik vana kullanarak oda sıcaklığımız ayarladığımız dereceye geldiğinde kombinin daha az çalışmasını; oda sıcaklığı düştüğünde kombinin otomatik olarak devreye girmesini sağlayabiliriz. Böylece doğalgaz tüketiminin fazla kullanılmasının önüne geçmiş oluruz.

Okumaya devam et

Ekonomi

Faktoring Nedir?

Tarihinde

faktoring nedir

Faktoring Nedir?

Faktoring, işletmelerin mal ve hizmet satışlarından doğan vadeli alacaklarını temlik yolu ile bir faktoring kuruluşuna devredilmesi ve bu alacaklarının faktoring kuruluşu tarafından yönetilmesidir.

Ülkemizde vadeli çalışan bir çok işletmenin sermayesinin yeterli olmaması, vadeli satış yaptığında parasını tahsil edene kadar yeni siparişlerini maliyetini çevirebilmesi için destek finansa ihtiyaç duyarlar. Bunun için; satışları karşılığında aldıkları çekleri vadesi gelmeden faktoring şirketlerinden nakde çevirerek işleri için gerekli finansmanı sağlamış olurlar.

Fatura karşılığı müşteriden alınan vadeli çek ciro edilerek faktoring şirketine devredilir (temlik edilir) ve çok kısa sürede vadesi gelmeyen çekin ödemesi alınır.

Faktoring İşleminin Maliyeti Nedir?

Faktoring işlemlerimde maalesef internette doğru olmayan çok fazla bilgiler okuyabilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse; faktoring işlemlerinde yapılacak kesinti, faktoring faizi ve çekin vadesi ile bağlantılıdır. Faktoring işlemleri bankaların kısa vadeli kredi faizlerine yakındır diyebiliriz. Aynı zamanda çeki kesen kişinin (keşideci) kredibilitesi de işlemin risk primini durumunu etkiler.

faktoring nedir

faktoring nedir

Faktoring işlemi nasıl yapılır?

Müşteri çekinizi ve kestiğiniz faturayı faktoring şirketine fiyat almak için gönderdiğinizde faktoring şirketi birçok kontrol yapar. Çek üzerindeki şirketlerin finansal bilgileri, faktoring yapmak isteyen müşterinin işletme bilgileri ve bunun gibi birçok bilgi kontrol edilir. Eğer alacak faktoringe uygun ise müşteriye fiyat teklifi yapılır.

Faktoring işlemi için; müşteri faturanızı ve çekinizi, çekinizin arkasını cirolayarak çalıştığınız faktoring şirketine gönderirsiniz. Faktoring şirketi tüm incelemeleri yaptıktan sonra çek karşılığı ödeyeceği fiyatı belirleyip teklifini verir. Karşılıklı uygun görüldükten sonra işlemler başlar.

Okumaya devam et

Trending