Bizi takip edin

Yaşam

Bilgisiz Ama Her Şey Hakkında Fikir Sahibi Olan İnsanlar

Tarihinde

Bilgisiz Ama Her Şey Hakkında Fikir Sahibi Olan İnsanlar

Bilgisiz Ama Her Şey Hakkında Fikir Sahibi Olan İnsanlar

Hiçbir bilgisi olmadığı halde her şey hakkında fikir sahibi insanları anlamak zordur. Bu karakterdeki kişiler diğer kişilerin sinirlerini yıpratan özellikler taşırlar. Bilgisiz ama her konuda fikri olduğunu düşünen insanların özellikleri nelerdir, birlikte göz atalım;

Araştırmazlar

Olaylara hep taraflı yaklaşıp kendi bildiklerinin doğruluğunda ısrar ederler ve farklı kaynaklara asla yönelmezler.

Eleştirmeyi severler

Her zaman pusuda bekleyip yerin dibine sokmak için ufacık bir yanlış yapan bir insan gözlemler. Ve bu eleştirileri genellikle aşağılayıcı yöndedir.

Özgüvenleri yüksektir

Her konuda en iyi olan onlardır ve asla onlardan daha iyisi olamaza inanırlar. Ve böyle yaşarlar.

Dayatmacıdırlar

Başkalarının kendisinin inandığına inanmalarını istedikleri gibi zamanında kendisine dayatılanı başkalarına dayatırlar.

Konumları önemlidir

Kimseyi adam yerine koymayıp, karşısındaki kişi kendisinden daha bir alt konumdaysa onu mutlaka küçümseyerek konuşurlar.

Bilim insanından bile kendilerini üstün görebilirler. Bilim insanlarının bile tezlerini çürütebilme çabası içine girerler.

-Bu bilim insanı da kim ki, onun söylediklerini ya da yaptıklarını bende yapabilirim diyebilirler.

Matematik profesörüdürler

Bir çoğunun en iyi bildikleri matematik bakkal hesabı bile olsa, her zaman kendilerini matematik profesörü sanırlar. Yalnız üç tane sayıyı alt alta toplayamazlar.

Kendileri en iyisini bilir

Kazayla makam sahibi oldularsa en iyisini kendilerinin bildiklerini sanıp direkt sadece kendi bildiklerini uygularlar.

Herkes onları kıskanır

Herkesin kendilerini kıskandığını düşünürler ve bunun kendileriyle uğraşıldığını sanırlar. Kendilerini kıskanan kişiyi yeni tanıyor ya da uzun süredir tanıması bu durumu asla değiştirmediğine inanırlar.

Çok kolay adam satarlar

Bağlı olduğu müdürünün, üstünün ya da patronun gözüne girmek için yapamayacağı hiçbir şey yoktur ve bununla birlikte en yakın arkadaşının bile arkasından kuyusunu kazabilirler.

Hep mağdurdurlar

En iyi Oscar ya da Nobel Edebiyat Ödülü alabilecek kadar mağduru iyi işlerler. Hep ezilen ve mağdur olan onlarmış gibi davranırlar.

Kazanmayı severler

Güçlü olanın ve çoğunluğun yanında yer alarak hayatlarının hep garanti altında olacaklarına inanırlar. Böylelikle hep kazanan ata oynamayı seven kişilerdir.

Doğuştan mükemmeldirler

Doğabileceği en mükemmel kişi olarak doğmuştur ve doğuştan gelen tüm özellikleri ile her zaman gurur duyarlar.

Bilgisiz Ama Her Şey Hakkında Fikir Sahibi Olan İnsanlar

Bilgisiz Ama Her Şey Hakkında Fikir Sahibi Olan İnsanlar

Savunucudurlar

Genellikle yüksek konuşurlar ve üstelik yüksek sesle konuşmayı severler. Yüksek sesle konuştuklarında savundukları şeyin doğruluğunu daha hızlı inandıracaklarına inanırlar.

Sanal ortam

Sanal ortamda bile kendilerini ispatlamayı severler, genellikle büyük harfle yazışmayı tercih ederler.

Bağlıdırlar

İzledikleri diziye, oy verdikleri partiye, tuttukları takıma kadar ölümüne bağlılıkları vardır. Bağlı oldukları hiçbir şey eleştiri yapılmasına da izin vermezler.

Eleştiriyi kabul etmezler

Kendi haklarında asla eleştiriye açık değildirler, hatayla eleştiri yapılırsa kavga çıkarırlar ve hatta küfür bile edebilirler. Yalnız kendileri eleştiri yapmayı çok severler.

Mutludurlar

Hiçbir şeyi bilmedikleri halde her konuda fikir sahibi olduklarına inandıkları için özgüvenleri hep yüksektir. Ve bu yüzden ölene kadar hep mutludurlar.

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yaşam

Gastronomi Turizmi – Mardin Yöresinden Harire Tatlısı

Tarihinde

Gastronomi Turizmi Mardin Yöresi

Gastronomi Turizmi – Mardin Yöresinden Harire Tatlısı

Gastronomi turizmi, tarihinden ve kültüründen aldığı ilhamla bölgeye özgü kimliği ve mirası yansıtan yemek çeşitlerinin zenginliği diyebiliriz. Biraz daha detaylı açarsak; yeni bir yiyecek ve içecek için insanların seyahat davranış güdülerine önemli ölçüde yardımcı olan bir turizm şeklidir.

Türkiye tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra yemekleri, ünlü şefleri ve restoranları için gelinen, gastronomi turizmi ağına girmiş bir ülke olma yolunda ilerlemektedir.

Ülkemize insanların yurtdışından yemeklerimiz için gelmesini sağlamak; ülke turizm ekonomisine katkısının yanında gastronomi ağındaki yerimizi de koruyacaktır. Bu konu da tanınmış şeflerimizin yurtdışındaki ünlü şeflerle işbirliği içinde olmalarını sağlayabilecek imkan ve olanaklar sunulabilir.

Osmanlı ve Türk Mutfağı çok zengin bir mutfaktır.

Mardin, uluslararası kuruluşlarca kültür mirası kabul edilmiş, koruma atına alınmış birçok tarihi yapıya sahip şehrimizdir. Mardin; farklı dini inanışlara sahip kültürü ile sanatsal tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini yapılara sahiptir. Aynı zamanda İpek Yolu güzergahında olması dolayısıyla, şehirde beş han ve bir kervansaray bulunmaktadır.

Binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapan Mardin, çok çeşitli yöresel mutfağıyla da farklı kültür ve medeniyetlerden kalan mirasını kanıtlıyor. Hemen hemen her evde kolaylıkla hazırlanabilecek Mardin’e özgü bir puding çeşidi olan Harire Tatlısını mutlaka denemelisiniz.

Kolay ve pratik bir lezzet olan Harire Tatlısı tarifimizi sizler için paylaşıyoruz.

Gastronomi Turizmi Harire Tatlısı

Gastronomi Turizmi Harire Tatlısı

Harire Tatlısı Tarifi

Harire Tatlısı Malzemeleri

  • 1 Su bardağı pekmez
  • 1 Su bardağı toz şeker
  • 1 Su bardağı un
  • 1 Litre su
  • 2 Çay kaşığı tarçın

Harire Tatlısı Yapılışı

  1. Unumuzu, şekerimizi, pekmezimizi ve suyumuzu tenceremizde karıştıralım.
  2. Tenceremizi kısık ateşte sürekli karıştırarak kıvamı koyulaşana kadar pişirelim.
  3. Tatlımız koyulaşınca içine tarçınımızı ilave edip birkaç dakika daha pişirelim.
  4. Tatlımızı kaselerimize bölüştürüp soğuyana kadar bekleyelim.
  5. Üzerini dilediğimiz gibi süsleyip servis edebiliriz.

Afiyet olsun

Okumaya devam et

Yaşam

Duş Kabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Tarihinde

Duş kabin temizliği nasıl yapılır?

Duş Kabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Duş kabin temizliği sadece kimyasal ürünlerden yardım bekleyip, doğal yöntemlerle de temizleyebiliriz. Banyomuzda yeterli hava akımını sağlayarak kireçlenme, tortu ya da küf oluşumunu kısmen engelleyebiliriz. Dinlendirici bir duş her zaman pırıl pırıl görünen bir banyo ile daha keyifli olur. Gelin şimdi doğal yöntemlerle banyomuzu nasıl temizleyebiliriz bir göz atalım;

Duşa kabin temizliğinde sirke ve karbonat

Duşa kabinde; sabun ve şampuan kalıntılarının lekeleri, su lekeleri zamanla kireç lekesine dönüşür ve duş kabinin kirli ve mat görünmesine yol açar. Duş kabin bağlantı kısımlarındaki sabun, şampuan, vs kalıntıları da nemden dolayı bakteri üretir ve bu bölgeler uzun süre temizlenmediğinde kötü renkli görünüme dönüşür.

Saf sirke ve karbonatımızı karıştırarak elde edeceğimiz macunsu kıvamı bir sünger yardımı ile kirli bölgelere sürüp 15-20 dakika bekledikten sonra bol su ile duruladığımızda alacağımız sonuç bizi hem yormadan hem de uygun maliyetle istediğimiz hijyeni ve temizliği sağlayacaktır.

Duş kabin temizliği nasıl yapılır?

Duş kabin temizliği nasıl yapılır?

Fayanslardaki küfler için sirke, amonyak, soda

Duş kabindeki fayanslarda oluşan küf lekelerinden kurtulmakta da kimyasal ürünler yanında evde kendimizin üretebileceği doğal yöntemler de üretebiliriz. Küf lekeleri uzun süre temizlenmediğinde olduğu yere daha da yerleşir ve göze kötü görünüp kötü oluşumuna neden olur.

Evimizde bir kova içerisine 1 bardak sirke, 1 bardak amonyak ve yarım bardak sodamızı karıştıralım. Koruyucu eldivenlerimizi giyip sonrasında yumuşak bir sünger yardımı ile hazırladığımız karışımı küflü fayans aralarına uygulayalım. En son bol su durulayıp bir bezle fayanslarımızı kurulayalım. Böylelikle uzun süre küf oluşumu önüne geçmiş oluruz.

Duş başlığı ve duş teknesi giderini temiz tutalım

Duş kabin temizliğinde genellikle bu başlığı unutulduğu yerlerden biridir. Metal aksamlı aksesuarlarda kireç ve lekeler daha hızlı oluşup gözle görülür durumda olurlar. Duş teknesinin de temizliği çok önemlidir.

Duş başlığımızın temizliği için, sıcak su koyduğumuz bir kaba biraz kireç çözücü ile karıştırıp  duş başlığımızı bu karışımda bekletmemiz yeterli olur. Duş başlığı dışındaki diğer kısımları sirke, amonyak ve soda ile hazırladığımız karışım ile temizleyebiliriz. Sonrasında bol su durulayıp iyice kurulayabiliriz.

Son olarak duş teknemizin giderinde oluşan saç ve kalıntıları da temizlemeyi asla ihmal etmemeliyiz.

Okumaya devam et

Yaşam

Balığın Faydaları Nelerdir ve Nasıl Tüketilmeli?

Tarihinde

Balığın Faydaları Nelerdir

Balığın Faydaları Nelerdir ve Nasıl Tüketilmeli?

Balık, sağlık için çok faydalı olup omega-3 yönünden oldukça zengin bir besindir. Sağlığımız için sofralarımızda balığa mutlaka yer vermeliyiz. Haftada en az 2 kez tüketilmesi önerilen balığın hem beden sağlığımıza hem de ruh sağlığımıza faydaları nelerdir? Balık doğru nasıl tüketilmelidir?

Balık, şifalı yağ kaynağıdır

Balık, diğer hayvansal kaynaklı besinlerin aksine doymuş yağ yerine, doymamış yağ asitleri denilen omega-3 yağ asitleri bulundurur.  Özellikle soğuk su balık çeşitleri omega-3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bunlar arasında; somon, uskumru, sardalye, ton balığını sayabiliriz. Omega-3 gençlerde diyabet riskini önemli ölçüde düşürür, İnsülinin işlevini artırıp tip 2 diyabete karşı korumaktadır. Balık yağı ve omega-3 yağ asitinin faydalarından biri de Alzheimer riskini düşürüp, Alzheimer’ın yol açtığı hafıza kaybını önlemede önemli bir besindir.

Balık, kalp dostudur

Balık içerisindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde iyi kolesterolü artırıp kötü kolestrolü düşürür, kandaki serbest yağların düşürülmesini sağlar. Tansiyonu düşürerek kan yetmezliğine ve inme riskine karşı korur, kanın pıhtılaşmasını önler.

Balık, kemikleri güçlendirir

Balık, özellikle kemik erimesi rahatsızlığı yaşayanların, menopoz dönemindeki kadınların ve yaşlıların bol bol tüketmesi gereken zengin kalsiyum içermektedir. Özellikle de kılçıkları ile birlikte yenilebilen küçük balıklar daha fazla kalsiyum içermekte olup kemiklerin güçlenmesinde oldukça etkilidir.

Balık, iyi bir protein kaynağıdır

Balık, besinler arasında en yüksek ve değerli protein kaynağı içermektedir. Proteinler, yağlarda olduğu gibi depolanmadığı için sürekli tüketilmesi gerekir. Balık, hücrelerin onarılmasında ve yeni dokuların yapımında önemli rol oynadığı için tüketimine özen göstermeliyiz.

Balık, zeka gelişiminde önemlidir

Zeka gelişimini destekleyen balığın bilişimindeki DHA, görme ve nörolojik gelişimin sağlıklı bir biçimde gelişmesinde etkin bir rol alır. Balık yiyen çocukların zeka puanları ve öğrenme, kavrama becerileri daha yüksek olduğu görülmüştür. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında balık tüketen annelerin; bebeklerinde algılama, kavrama ve öğrenme kabiliyetlerinde artış görülmüştür.

Balık, depresyondan korur

Somon, uskumru ve ton balığı gibi yüksek oranda omega-3 yağ asitleri içeren balık çeşitlerinin, yoğun iş hayatı ve günlük hayatın içindeki koşuşturmaca dan oluşan sorunlar karşısında stresten yerini depresyona bırakmasına karşı büyük fayda sağlıyor.

Balık, gripten korur

Balık, içerdiği yağ asitleri bakımından bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine son derece fayda sağlıyor. Mevsiminde tüketilen balık, gribe karşı güçlü bir silahtır ve enfeksiyonlara karşı vücudumuzu korur. Sezonunda hafta da 2 kez tüketmeye özen gösterilmelidir.

Balığın Faydaları Nelerdir

Balığın Faydaları Nelerdir

Balık Nasıl Tüketilmeli?

Balığı fırınlamak, ızgara yapmak ya da sebzelerle birlikte buharda pişirmeliyiz ki besin değerini korumuş olalım. Balık kızartıldığında neredeyse kendi ağırlığı kadar yağ çeker ve besin değerini kaybeder ve bu durumda yüksek kalori içerir.

Balıkta en az C vitamini bulunduğundan, balık tüketirken mutlaka yanında bol limonlu yeşil salata takviyesi yapmalıyız. Ayrıca balığımızın üzerine sıkacağımız limonun içinde barındırdığı antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega-3’ün vücuttaki kullanımı artırır.

Balığımızı çok pişirmemeliyiz, çok pişirilen balık protein kaybeder ve vücudumuz için faydası kalmaz diyebiliriz. Balığın barındırdığı tüm değerlerden faydalanmak için, hafif sulu kalacak şekilde pişirmek en doğrusudur.

Okumaya devam et

Trending