Bizi takip edin

Yaşam

Alınganlığınızı Yenebilirsiniz

Tarihinde

alınganlığınızı yenebilirsiniz

Alınganlığınızı Yenebilirsiniz

Alınganlık duygusal açıdan kırılgan, hassas olma kavramlarıyla birlikte, bazen de karşımızdaki kişinin yüz ifadesinden ve beden hareketlerinden de sanki yanlış bir şey yapmışız gibi yorumlayabiliriz. Başkaları bize haksızlık yaptığında onların davranışlarını üstümüze alınır ve kendimizi kötü hissedebiliriz.

Her durumu kendi üstümüze alınmaktan kurtulmak için çaba göstermeliyiz.

Karşımızdaki kişi için “Sen üstüne alınma, seninle ilgisi yok” demek çok kolaydır. Gergin anlarımızda bu cümle doğru bile söylenmiş olsa, doğru algılamak çok zordur. Günümüzü ya da günlerimizi etkileyecek kadar, olumsuz düşüncelere dalmamıza neden olabilecek kadar üzüleceğimiz durumlara neden olabilecek alınganlık yapmamıza yol açan durumlardan kaçınmalıyız. Demesi kolay diyenler için bir kaç ipucu paylaşalım;

Kendi değerinizi bilin

Kendi değerinizi biliyorsanız, bir başkasının yargısını üstünüze almayın. Başkaları sizin düşüncelerinizi anlasın diye değil, kendinizi tanımak için zaman harcayın. Kendinizle ilgili 3-5 tane memnun olduğunuz özelliğinizi sürekli yanınızda taşıdığınız bir yere not edin ve kendinizi hassas hissettiğiniz de bu nota bakın.

Her daim kendiniz olun

Özgün olmak için, kendiniz olmayı başarmalısınız. Kendiniz için iyi en iyi olana ve en iyiyi yapmaya kendiniz karar vermelisiniz. Her daim kendinize öncelik tanıyın, kim ve ne olduğunuzu kabul edin, başka biri olmaktan kaçının.

Hata yapın, tecrübe edinin

Hata yapmak sizi olmak istediğiniz kişiliğe, kişiye ulaşmayı hızlandırır. Hata yapmalısınız ki, kötü yönlerinizi görebilesiniz. Kusursuz olmadığınızı kabul edip, bu durumlardan ders çıkarmalısınız.

Hayır demesini bilin

Sınırlarınızı belirleyip, bu sınırlar içinde bulunmak isteyip istemediğinize kendiniz karar verin. Sizi incitecek iş, aşk, sosyal aktivite,… gibi durumlarda ‘hayır’ deyin. Karşınızdaki kişiyi mutlu etmek isterken kendinizi üzecek, hassas hissedeceğiniz bir duruma girmeyin.

alınganlığınızı yenebilirsiniz

alınganlığınızı yenebilirsiniz

Mantıklı düşünün

Sizi inciten, rahatsız eden durum gerçekleştiğinde mantıklı düşünün. Bu durum sizi incitmek için mi yapıldı, yoksa siz mi alınganlık yaptınız. Gerçekten durum sizi incitiyorsa ve incitmek için yapıldıysa devam etmesine izin vermeyin.

Duygularınızı tartın

Geçmişte yaşadığınız bazı baskılı eleştirisel durumlar kusursuz olmaya çalışırken, bulunduğunuz şartlar altındayken fazlaca hassas hissetmenize neden olabilir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda, nefes alın ve kendinize sorun; hassaslaşmanızın sebebi geçmişte yaşadığınız duygusal tetikleyici bir olaydan mı kaynaklı, yoksa gerçekten üzülüp üzülmediğinizi kontrol edin.

Hayatı akışına bırakın

Sizi inciten, acı veren geçmişinizden kurtulun. Aksine bu durumu kendinize güç kazanmak ve karakterinize olumlu yansıması için kullanın. Her insanın geçmişinde acı hikayeler vardır, bu hikayeleri unutun, hayatı akışına bırakın, keyfini çıkarın.

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Menfaati Biten İnsanın; Muhabbeti Biter, Nankörlüğü Başlar

Tarihinde

Menfaati Biten İnsanın; Muhabbeti Mi Biter, Nankörlüğü Mü Başlar?

Menfaati biten insanın; muhabbeti mi biter, nankörlüğü mü başlar?

Önemli olan bu durum karşısında kalınca; karşınızdaki kişiye artık onu önemsemediğinizi hissettirmenizdir. Bir gün mutlaka zamanında ona yaptığınız; iyilikleri, sahiplenmenizi ve kendisine gösterdiğiniz sorumlulukların hayatının bir çok alanında yer tuttuğunuzu fark edip eksikliğinizi yaşayarak düşünecektir.

Menfaatçi insan; her zaman ve her koşulda önce kendi çıkarlarını düşünür. Bu kişilikte insanlar; bencildirler ve kendisinin fayda göreceği en ufak bir olayı ya da durumu hiç kaçırmazlar. Hatta bu durumu kazanabilmek adına eşek arısı gibi yapışabilirler. En önemli diğer bir özellikleri de kendilerine ihtiyaç duyulduğunda; görmezler, duymazlar ve konuşmazlar. Evet cümleden de anlaşıldığı gibi üç maymun oyununun en oyucularıdır diyebiliriz.

Menfaatçi insanların başkalarını daha çok önemsediğini kabul edip; insanlık açısından zaman zaman cömert olsalar da, genellikle saygılı ve düşünceli olma yeteneklerinden yoksundurlar.

Menfaatçi İnsan, Gıybetle beslenir ve Zayıf Noktalarınızla Güçlenir.

Menfaatçi İnsan, Gıybetle beslenir ve Zayıf Noktalarınızla Güçlenir.

Menfaatçi İnsan, Gıybetle beslenir ve Zayıf Noktalarınızla Güçlenir.

Menfaatçi insan; sizinle yaşadığı sürece, size karşı kullanabileceği her türlü edindikleri bilgileri daima aklının bir köşesine yazar. Zamanı ve yeri geldiğinde; karşısındaki kişiden zayıfsa kredi kazanabilmek, sınıf atlayabilmek adına bu bilgileri sonu nereye gideceğini hiç düşünmeden ortaya döker.

Menfaatçi insan, tarafından kullanıldığınızı anlamanız için seneler bile sürebilir. Yaşamınız boyunca size melek gibi görünürler ama içlerinde bir şeytan yatar. O kadar kurnazlarıdır ki; muhteşem oyuncudurlar. Kendi çıkarları için bir dakika bile düşünmezler ve sizi satarlar. Ve bundan da asla rahatsızlık duymazlar. Hayatta sahip oldukları tek şey güzel duyguları yitirilmiş hırslarıdır.

Nankör insan; kendisine yapılan iyilikler karşısında kadrini, kıymetini ve değerini bilmeyendir. Nankör insanın ne kendisine ne de çevresine pek faydası olmadığı gibi iyiliklerden anlamaz.

Muhabbet; insanların karşılıklı olarak keyifle yaptıkları bir sohbettir.

Muhabbet; insanların karşılıklı olarak keyifle yaptıkları bir sohbettir.

Muhabbet; insanların karşılıklı olarak keyifle yaptıkları bir sohbettir. Muhabbet; sevgi ve yarenliktir. İnsanların erişebileceği en son noktadır.

Menfaat üzerine kurulan her şey bir gün mutlaka biter. Muhabbet biter, dostluk biter, insanlık biter, kardeşlik biter, akrabalık biter,…

Karşınızdaki insanı; ne darılacak kadar güvenin, ne de kırılacak kadar sevin.

Okumaya devam et

Yaşam

Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

Tarihinde

sağlıklı-ayakkabı

Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

Ayak sağlımız için seçeceğimiz ayakkabının ayağımıza tam oturması çok önemlidir. Bedenimizin ağırlığını ayaklarımız taşıdığı için ayak sağlığımızı korumak adına doğru ayakkabı seçimi yapmalıyız.

Ayak Sağlığımızın Önemi İçin Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 • Ayakkabı seçiminde ilk dikkat etmemiz gereken ayakkabı ölçüsüdür. Ayakkabımızı seçerken en uzun parmağımıza göre seçmeliyiz.
 • Ayakkabı alırken geniş, dar kalıp ya da yarım numara seçeneklerini sormalıyız.
 • Ayak ölçümüzün yaşla birlikte arttığını unutmamalıyız.
 • Ayakkabı markaya göre kalıp farklılık gösterebilir.
 • Ayaklarımızın numara farklılığı gösterebileceğini göz önünde bulundurmalıyız.
 • İşimiz gereği ayaklarımızın şişebileceğini de göz önünde bulundurmalıyız.
 • Ayakkabımızı iki parmağımız ile sıktığımızda ezilmeyecek sertlikte olmalı.
 •  Ayakkabı seçiminde kesinlikle görüşüne bakıp da seçmemeliyiz.
Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

Ayakkabı Seçimi Neden Önemli

 • Ortapedik ayakkabılar omuriliğimizi taşımakta destekçidir, ayağımızın hava almasını sağlar.
 • Ayakkabı tabanının zemine değen kısmının sağlamlığı, kalitesi önemlidir.
 • Ayakkabı çok yumuşak olmamalı, ortadan kolayca bükülmemelidir.
 • Ayakkabımı seçiminde çamaşır makinesinde yıkanabilir olması sağlık açısından önemlidir.
 • Aynı ayakkabı her gün giymemeliyiz, dinlendirerek giymekle ayakkabımızın hem ömrünü uzatıp hem de ayak sağlığımızı korumuş oluruz.
 • Kullanmadığımız ayakkabımızı kuru, serin ve havadar yerde saklamalıyız.

Okumaya devam et

Yaşam

Avize Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Tarihinde

avize temizliği nasıl yapılmalı

Avize Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Evimizi ve işyerimizi süsleyen avizeler, üretim çeşitliliği oldukça zengindir. Avizelerde malzeme olarak; metal, ahşap, kristal sıklıkla tercih edilmektedir. Avize temizliğinde de metaryeline göre dikkatli olmalıyız.

Avize Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Avize temizliğinde kimyasal maddeler yerine sirkeli su ya da sabunlu su tercih etmemiz işimizi hem kolaylaştırır hem de ışıl ışıl bir temizlik elde etmiş oluruz.
 • Avize temizliğine başlamadan önce mutlaka güvenlikli bir merdivenimiz olmalı ve aynı zamanda avize sigortasını kapatmalıyız.
 • Avize temizliğimiz en üstten alta doğru başlayıp bitirmeliyiz.
 • Avize taşlarını daha kolay silebilmek için hazırladığımız temizleme suyunu sprey şişe kullanarak kolaylaştırabiliriz.
 • Avizemiz kumaş ya da plastik kaplamaysa sabunlu bez ile daha kolay temizleyebiliriz.
 • Ahşap avizelerimizi hafif nemli bir bez ile silip mutlaka iyice kurulamalıyız.
 • Metal avizelerimizi hafif nemli biz ile sildikten sonra mutlaka iyice kurulamalıyız.
 • Cam ve kristal avizelerimizde mümkünse öncelikle alkol bazlı sprey kullanıp sonrasında saf su ile durulayıp yumuşak dokulu kurulama bezimizle iyice kurulamalıyız.
avize temizliği nasıl yapılmalı

avize temizliği nasıl yapılmalı

Avize Temizliği Hangi Aralıklarla Yapılmalı?

Avizelerimiz metaryelleri ve bulundukları konum gereği uzun aralıklarla temizlenebilir. Tam detaylı temizlik aralıklarında yumuşak dokulu toz alma püskülleri kullanılabilir.

Okumaya devam et

Trending