Bizi takip edin

Teknoloji

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Tarihinde

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Sürücünün, yolcuların ve aracın sürüş güvenliğinin önemi karşısında; belli aralıklarda motorlu araçların önemli parçalarının bakım ve onarımı yapılıp, yıpranan ya da arızalı parçanın yenisi ile değiştirilmesi işlemine periyodik bakım denilir.

Periyodik bakım öncelikle sürücü ve yolcu güvenliği bakımından çok önemlidir. Aynı zamanda araçların uzun ömürlü olması, yakıt tasarrufu sağlanması ve güvenli çalışması için profesyonel ustalar tarafından bakım/onarım zamanı geldiğinde mutlaka yapılmalıdır.

Periyodik Bakım İçin Ne Zaman Randevu Almalıyız

Periyodik bakımları, üretici firmaların belirlediği sürelerde, kullanıma da bağlı olarak da genelde yılda 1 kez yaptırmak gerekir. Araçların periyodik bakımları genelde; 10.000km/15.000km, 20.000km/30.000km, 30.000km/45.000km, … gibi periyotlarda yapılmalıdır.

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Periyodik Bakımda Kontrol Edilecekler

 • Motor Yağı Ve Yağ Filtresi Değişimi
 • Hava Filtresi Kontrolü ve Değişimi
 • Klima Polen Filtresi Değişimi ve Kontrolü
 • Yakıt Filtresi Kontrolü ve Değişimi
 • Motor Bakımı Ve Kontrolü
 • Sıvıların Kontrolü
 • Fren Sistemi Bakımı
 • Far Ayarı Ve Aydınlatmaların Kontrolü
 • Ön Takım Kontrolü

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji

Ütü Yaparken Bilmemiz Gerekenler

Tarihinde

ütü-yapmanın-püf-noktaları

Ütü Yaparken Bilmemiz Gerekenler

Ütü yapmak bir çok kadın için zorlu bir iş olarak görülebilir. Aslında pratik yöntemler ile ütü yapmak zorlamayacak bir ev işi olarak; kolay ve pratik hale getirebilir. Kumaşın yapısına ve uygulanacak tekniğe göre hızlı ve pratik bir şekilde çok yorulmadan zamanımızı da kazanarak ütü yapmayı keyifli bir işe dönüştürebiliriz. Ütü yaparken bilmemiz gerekenler hususlar nelerdir, hatırlayalım;

ütü-yapmanın-pratik-yolları

ütü-yapmanın-pratik-yolları

Ütü masamızın yüksekliğini kendimize göre ayarlayıp belimize fazla baskı yapmamış olalım.

Ütü masamızın örtüsünün kalın ve yanmaz kumaş olmasına dikkat edip, aynı zamanda örtünün altına yerleştireceğimiz alüminyum folyo ile ütüden gelen ısıyı daha hızlı giysilerimize yansıtmayı sağlayıp ütü yapma zamanımızı hızlandırmış oluruz.

Ütümüzü fişe takmadan önce mutlaka tabanını kontrol etmeliyiz. Önce buhar düğmesini kapatıp suyunu ilave edip dereceyi 3’e alıp sonrasında fişe takıp, ısındıktan sonra buhar düğmesini açıp kumaşın cinsine göre ütüleme işimize başlayabiliriz.

Ütüleyeceğimiz giysilerin kumaş cinsine ilk önce düşük ısıda, sonrasında yüksek ısıda ütüleyebiliriz. Öncesinde giysilerimizin etiketlerini mutlaka okumalıyız.

Ütü sırasında, ısıya karşı hassas olan yünlü, kadife ve ipekli gibi kumaşlarda parlama olmaması için mutlaka nemli bez, tülbent, vs kullanmalıyız.

Ütüye başlamadan önce; koyu renkli giysilerimizi ters çevirip ütüleyerek giysilerimizde oluşabilecek parlamayı engellemiş oluruz.

Ütülediğimiz giysilerimizi hemen askıya asalım ki; tekrar kırışmasına fırsat vermemiş olalım.

Okumaya devam et

Teknoloji

Cep Telefonu Pili, Ne Zaman ve Nasıl Şarj Edilmeli?

Tarihinde

cep-telefonu-pili

Cep Telefonu Pili, Ne Zaman ve Nasıl Şarj Edilmeli?

Gelişen akıllı telefon teknolojisi sayesinde bir çok günlük işimizi, eğlence amaçlı, oyun oynamak için, video ve film izlemek için, fotoğraf çekmek için,… ve daha bir çok etkinlik için cep telefonlarımızı sıklıkla kullanıyoruz. Elbette bu durumda en büyük sorunumuz şarj oluyor. Kullanım sıklığına göre günde birkaç kez şarj etmek durumunda kalanlarımız mutlaka vardır.

Üretici firmalar, yeni model cep telefonlarının geliştirdikleri işlemcileri ile pil kullanımını azaltıyorlar. Elbette her yeni modelde batarya kapasitesini de artırsalar da şarj sorunumuza kesin çözüm olmuyor. Bu sorunumuzu, telefonumuzu bilinçli olarak şarj ederek kısmen de olsa önüne geçebiliriz.

Cep telefonu pili ne zaman edilmeli?

Tam dolu şarj mı edilmeli?

Tam boş iken mi edilmeli?

Pili doğru şarj etmenin bir yolu da, ne tam doldurmalıyız ne de tam boşken şarj etmeliyiz. Tam dolu şarj pili ve şarjın tamamen bitmesinden sonra yapılan şarjlar, pilin performansına olumlu etki etmiyor diyebiliriz.

Akıllı telefonlar da kullanılan lityum iyonlu piller üretici firmalar tarafından tam %100 dolana kadar şarj edilmesi önerilmiyor. En düşük %30 ve en yüksek %70 ortalaması arasındaki şarj değerinde kullanılması telefonun pil ömrünün daha sağlıklı olduğu tavsiye ediliyor. Bu durumda işimiz gereği her zaman sağlıklı şarj edemeyebiliriz. Bunun için yanımızda bulunduracağımız kapasitesi yüksek ve kaliteli bir powerbank sayesinde şarj sorunumuzun önüne geçebiliriz.

cep-telefonu-şarj-cihazları

cep-telefonu-şarj-cihazları

Pilimizin ömrünü uzatmak bizim elimizde;

 • Orijinal olmayan düşük kaliteli şarj cihazlarını kullanmamalıyız.
 • Telefonumuzu uçak modunda hızlı şarj etmek önemlidir, kapalı şarj ederek arka planda şarj tüketecek uygulamaların önüne geçmiş oluruz.
 • Diğer hızlı şarj seçeneği de, elbette kendi orjinal kablosu ile direkt prizden şarj etmektir.
 • USB Kablosu ile araçtan ya da bilgisayardan da şarj edebiliriz ama bu işlem ilk iki işlemden daha uzun sürecektir.
 • Kablosuz şarj da kullanabiliriz ama bu durumda da kablolu bir şekilde prizden şarj ettiğinizde kablosuz şarja göre yaklaşık olarak %50 daha hızlı şarj edebiliyorsunuz.

Okumaya devam et

Teknoloji

Cep Telefonu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarihinde

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonu kullanım alışkanlığının hayatımızdaki yeri her gün daha da önemli hale geliyor. Akıllı telefonlar; çağrı, mail, mesaj, yüksek çözünürlüklü fotoğraf çekme, internetten dizi, film izleme, oyun oynama ve iş akışımızı kolaylaştırma gibi temel işlevlerimizde aktif bir rol üstleniyor.

Cep telefonu almadan önce ihtiyaçlarımızı doğru şekilde analiz edip, bütçemizi de göz önünde bulundurmalıyız. Akıllı telefonları özellikleri doğrultusunda fiyatları da değişkenlik göstermektedir.

Cep telefonu alırken kullanım amacımızı bilmeliyiz

Akıllı teflonlarda herkesin kullanım ihtiyaçları farklılık gösterir, kimi kişiler eğlence ve temel ihtiyacını karşılamak için düşünebilir, kimi kişiler de iş hayatı için kaliteli daha donanımlı bir telefon düşünür. Bunun gibi talepler doğrultusunda herkesin arayışı farklı olduğundan, akıllı telefon almadan önce beklentimizi belirlemeliyiz.

Akıllı telefonlarda; kaliteli fotoğraf çekme, sosyal medya uygulamalarını hızlı bir şekilde kullanabilme, popüler aplikasyonları indirme ve kullanmada sorun yaşamamak,… seçimimiz için yeterliyse uygun fiyata çok fazla alternatif seçenek bulabilirisiniz.

Bunun yanı sıra dikkat etmemiz gereken hususların başlıklarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Hangi işletim sistemini tercih etmeliyiz (Android – İOS)
 • Telefonumuzun ekran boyutu ve çözünürlüğü kaç olmalı
 • Kamera kalitemiz nasıl olmalı
 • Telefonumuzun hafızası ne kadar olmalı
 • Telefonumuzun performans ve şarj süresi özelliğine dikkat etmeliyiz
 • Günümüz teknolojik özelliklerine yakın özelliklerine dikkat etmeliyiz
Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’de En Çok Satan Telefon Markaları 

Samsung
IPhone
Huawei
Xiaomi
General Mobile
LG
Vestel
Casper
OPPO
Sony
Lenovo
Turkcell
HTC
ASUS
Nokia
Vodafone
Motorola
Meizu
Oneplus

Okumaya devam et

Trending