Bizi takip edin

Teknoloji

Google’dan Konuşma Engelliler İçin Yeni Bir Uygulama

Tarihinde

Google’dan Konuşma Engelliler İçin Yeni Bir Uygulama

Google’dan Konuşma Engelliler İçin Yeni Bir Uygulama

Engelli birey, kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri, bedensel veya ruhsal yeteneklerindeki kalıtsal ya da sonradan meydana gelen herhangi bir noksanlık sonucu yapmayanlar olarak tanımlanıyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD)’nün verilerine göre, dünya nüfusumuzun yaklaşık % 15‘ini engelli bireyler oluşturmaktadır. Bu oranın büyük çoğunluğunu konuşma engelli bireyler yer kaplıyor.

Google, yaptığı araştırmalarla konuşma engelli kişilerin diğer kişilerle daha kolay iletişim kurabilmesi için yeni uygulamasını geliştirmeye başladı. Uygulamayı test etmek için başta ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda’da olmak üzere bu ülkelerde denek aradığı biliniyor.

Google’dan Konuşma Engelliler İçin Yeni Bir Uygulama

Google’dan Konuşma Engelliler İçin Yeni Bir Uygulama

Konuşma engelli kişilerin diğer kişilerle daha kolay iletişim kurmasını amaçlayan bu uygulamaya Project Reelate adı verildi.

Project Relate uygulaması metin ve sentetik bir sesli asistan aracılığıyla insanların daha kolay iletişim kurması için tasarlandı. Project Relate uygulaması kullanıcıdan aynı ifadeyi birkaç tekrarlanmasını isteyecek ve sonrasında söylenen her kelime metne dönüştürüp, uygulama ses sentezini kullanarak sesli asistana komut verecektir.

Burada amaç, sesli yönlendirme uygulamalarının konuşma bozukluğuyla seslendirilen metinleri daha kolay algılamasını sağlamaktır.

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji

Ütü Yaparken Bilmemiz Gerekenler

Tarihinde

ütü-yapmanın-püf-noktaları

Ütü Yaparken Bilmemiz Gerekenler

Ütü yapmak bir çok kadın için zorlu bir iş olarak görülebilir. Aslında pratik yöntemler ile ütü yapmak zorlamayacak bir ev işi olarak; kolay ve pratik hale getirebilir. Kumaşın yapısına ve uygulanacak tekniğe göre hızlı ve pratik bir şekilde çok yorulmadan zamanımızı da kazanarak ütü yapmayı keyifli bir işe dönüştürebiliriz. Ütü yaparken bilmemiz gerekenler hususlar nelerdir, hatırlayalım;

ütü-yapmanın-pratik-yolları

ütü-yapmanın-pratik-yolları

Ütü masamızın yüksekliğini kendimize göre ayarlayıp belimize fazla baskı yapmamış olalım.

Ütü masamızın örtüsünün kalın ve yanmaz kumaş olmasına dikkat edip, aynı zamanda örtünün altına yerleştireceğimiz alüminyum folyo ile ütüden gelen ısıyı daha hızlı giysilerimize yansıtmayı sağlayıp ütü yapma zamanımızı hızlandırmış oluruz.

Ütümüzü fişe takmadan önce mutlaka tabanını kontrol etmeliyiz. Önce buhar düğmesini kapatıp suyunu ilave edip dereceyi 3’e alıp sonrasında fişe takıp, ısındıktan sonra buhar düğmesini açıp kumaşın cinsine göre ütüleme işimize başlayabiliriz.

Ütüleyeceğimiz giysilerin kumaş cinsine ilk önce düşük ısıda, sonrasında yüksek ısıda ütüleyebiliriz. Öncesinde giysilerimizin etiketlerini mutlaka okumalıyız.

Ütü sırasında, ısıya karşı hassas olan yünlü, kadife ve ipekli gibi kumaşlarda parlama olmaması için mutlaka nemli bez, tülbent, vs kullanmalıyız.

Ütüye başlamadan önce; koyu renkli giysilerimizi ters çevirip ütüleyerek giysilerimizde oluşabilecek parlamayı engellemiş oluruz.

Ütülediğimiz giysilerimizi hemen askıya asalım ki; tekrar kırışmasına fırsat vermemiş olalım.

Okumaya devam et

Teknoloji

Cep Telefonu Pili, Ne Zaman ve Nasıl Şarj Edilmeli?

Tarihinde

cep-telefonu-pili

Cep Telefonu Pili, Ne Zaman ve Nasıl Şarj Edilmeli?

Gelişen akıllı telefon teknolojisi sayesinde bir çok günlük işimizi, eğlence amaçlı, oyun oynamak için, video ve film izlemek için, fotoğraf çekmek için,… ve daha bir çok etkinlik için cep telefonlarımızı sıklıkla kullanıyoruz. Elbette bu durumda en büyük sorunumuz şarj oluyor. Kullanım sıklığına göre günde birkaç kez şarj etmek durumunda kalanlarımız mutlaka vardır.

Üretici firmalar, yeni model cep telefonlarının geliştirdikleri işlemcileri ile pil kullanımını azaltıyorlar. Elbette her yeni modelde batarya kapasitesini de artırsalar da şarj sorunumuza kesin çözüm olmuyor. Bu sorunumuzu, telefonumuzu bilinçli olarak şarj ederek kısmen de olsa önüne geçebiliriz.

Cep telefonu pili ne zaman edilmeli?

Tam dolu şarj mı edilmeli?

Tam boş iken mi edilmeli?

Pili doğru şarj etmenin bir yolu da, ne tam doldurmalıyız ne de tam boşken şarj etmeliyiz. Tam dolu şarj pili ve şarjın tamamen bitmesinden sonra yapılan şarjlar, pilin performansına olumlu etki etmiyor diyebiliriz.

Akıllı telefonlar da kullanılan lityum iyonlu piller üretici firmalar tarafından tam %100 dolana kadar şarj edilmesi önerilmiyor. En düşük %30 ve en yüksek %70 ortalaması arasındaki şarj değerinde kullanılması telefonun pil ömrünün daha sağlıklı olduğu tavsiye ediliyor. Bu durumda işimiz gereği her zaman sağlıklı şarj edemeyebiliriz. Bunun için yanımızda bulunduracağımız kapasitesi yüksek ve kaliteli bir powerbank sayesinde şarj sorunumuzun önüne geçebiliriz.

cep-telefonu-şarj-cihazları

cep-telefonu-şarj-cihazları

Pilimizin ömrünü uzatmak bizim elimizde;

 • Orijinal olmayan düşük kaliteli şarj cihazlarını kullanmamalıyız.
 • Telefonumuzu uçak modunda hızlı şarj etmek önemlidir, kapalı şarj ederek arka planda şarj tüketecek uygulamaların önüne geçmiş oluruz.
 • Diğer hızlı şarj seçeneği de, elbette kendi orjinal kablosu ile direkt prizden şarj etmektir.
 • USB Kablosu ile araçtan ya da bilgisayardan da şarj edebiliriz ama bu işlem ilk iki işlemden daha uzun sürecektir.
 • Kablosuz şarj da kullanabiliriz ama bu durumda da kablolu bir şekilde prizden şarj ettiğinizde kablosuz şarja göre yaklaşık olarak %50 daha hızlı şarj edebiliyorsunuz.

Okumaya devam et

Teknoloji

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Tarihinde

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Sürücünün, yolcuların ve aracın sürüş güvenliğinin önemi karşısında; belli aralıklarda motorlu araçların önemli parçalarının bakım ve onarımı yapılıp, yıpranan ya da arızalı parçanın yenisi ile değiştirilmesi işlemine periyodik bakım denilir.

Periyodik bakım öncelikle sürücü ve yolcu güvenliği bakımından çok önemlidir. Aynı zamanda araçların uzun ömürlü olması, yakıt tasarrufu sağlanması ve güvenli çalışması için profesyonel ustalar tarafından bakım/onarım zamanı geldiğinde mutlaka yapılmalıdır.

Periyodik Bakım İçin Ne Zaman Randevu Almalıyız

Periyodik bakımları, üretici firmaların belirlediği sürelerde, kullanıma da bağlı olarak da genelde yılda 1 kez yaptırmak gerekir. Araçların periyodik bakımları genelde; 10.000km/15.000km, 20.000km/30.000km, 30.000km/45.000km, … gibi periyotlarda yapılmalıdır.

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Periyodik Bakım Nedir, Neden Önemlidir?

Periyodik Bakımda Kontrol Edilecekler

 • Motor Yağı Ve Yağ Filtresi Değişimi
 • Hava Filtresi Kontrolü ve Değişimi
 • Klima Polen Filtresi Değişimi ve Kontrolü
 • Yakıt Filtresi Kontrolü ve Değişimi
 • Motor Bakımı Ve Kontrolü
 • Sıvıların Kontrolü
 • Fren Sistemi Bakımı
 • Far Ayarı Ve Aydınlatmaların Kontrolü
 • Ön Takım Kontrolü

Okumaya devam et

Trending