Bizi takip edin

Ekonomi

Ne Kadar Maaş Alırım?

Tarihinde

ne kadar maaş alırım

Ne Kadar Maaş Alırım?

İş görüşmesinde öncelikle firmanın beklentilerini ve koşullarını dinlemeliyiz. Şartlar karşılıklı uyum sağlayıp karar aşamasına gelindiğinde maaş konuşulması doğrudur. Artık bir sonraki aşama işe başlamaktır.

Bizden beklenenlerden ve şartlardan sonra ne kadar para kazanacağımızı sormamız profesyonellik gerektirir. Bu nedenle bu aşamada dikkatli olmak önemlidir.

Firmaların; pozisyonlara göre, çalışanların kıdem ve niteliğine göre, belirlediği ayırdığı bütçe bulunur. Başvurduğumuz ilanın maaş aralığını bilseydik, süreç daha hızlı ilerler ve daha sağlıklı sonuç alırdık. İş görüşmelerinde mutlaka ‘maaş beklentiniz nedir?’ sorusu sorulur ve bu soruya yüksek bir rakam söylersek CV’mizin üzerine ‘Maaş beklentisi yüksek’ notu alınır.

ne kadar maaş alırım

ne kadar maaş alırım

“Maaş beklentiniz nedir?” diye sorulduğunda

‘Maaş beklentiniz nedir?’ diye sorulduğunda, bu konuda politik olmak işi almamız için bize mutlaka puan kazandırır. Bu soruyu ilk işe başvuran yöneltirse işten çok paraya önem verildiği algılanıp olumsuz izlenim bırakabilir. Bu nedenle bu soru ile karşılaşacağımızı düşünerekten dikkat etmemiz gereken hususlara bir göz atalım;

  • Bu pozisyon için bir maaş aralığınız vardır, teklifi sizden duymak isterim, diyebiliriz.
  • Şirketin size katacaklarının önemini vurgulayıp, maaş beklentinizin ikinci planda olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • Çalışıyorsak bir maaş aralığı söyleyebiliriz.
  • Bir önceki iş yerinde bu pozisyona yakın aldığınız maaşınız hakkında bilgi verip, buna yakın bir ücret talep edebilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorumları Görüntüle

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

Erken Rezervasyon İle Avantajlı Tatil

Tarihinde

Erken rezervasyon ile avantajlı tatil

Erken Rezervasyon İle Avantajlı Tatil

Tatilimizi çok daha ekonomik duruma getirmek için; erken rezervasyon nedir, ne zaman ve nasıl satın alınabilir gibi konularda bilgi sahibi olmakla sağlayabiliriz.

Erken rezervasyon, planladığımız ekonomik tatili aylar öncesinden satın alarak daha avantajlı tatil yapmamızı sağlayan bir sistemdir.

Hayalini kurduğumuz tatili, yaz sezonunda yaşanabilecek sorunlara takılmadan ve daha avantajlı fiyatlarla gerçeğe dönüştürebiliriz. Erken rezervasyon kampanyası ile indirimli fiyatlarla lüks olarak tanımlayabileceğimiz bir tatil satın alma imkanı bulabiliriz.

Erken rezervasyon ile avantajlı tatil

Erken rezervasyon ile avantajlı tatil

Erken rezervasyon kampanyaları, kasım-aralık aylarında başlayıp aylık periyotlar halinde devam eder ve yaz sezonu başlangıcında sona erer. Kampanyanın ilk döneminde, erken rezervasyon başlangıç fiyatları ile imkan sunan oteller, ilerleyen dönemlerde satışları gerçekleşip doluluk oranları arttıkça indirim oranlarını da azaltabiliyorlar.

Erken rezervasyon aşamasında tatilimize kısa bir süre kalana kadar, uygun fiyatlarla rezervasyonumuza ekletebileceğimiz iptal ve iade paketi de satın almalıyız. Bu konuda da tatil planımızı yaparken karşılaşabileceğimiz sorunlarımızın da olabileceğini hesap yaparak, koşulsuz iptal hakkı sunan güvenilir firmaları tercih etmeliyiz.

Turizm firmasının güvenirliliği ve deneyimi olası karşılaşabileceğimiz sorunlarda yanımızda olabileceklerini bilmek rezervasyon öncesi ve sonrası hizmette tatilimizi gönül rahatlığıyla planlayıp geçirmemizde önem taşıyacaktır.

Okumaya devam et

Ekonomi

Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Tarihinde

doğalgaz kullanımında tasarruf nasıl sağlanır

Doğalgaz Kullanımında Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Hava sıcaklılarının düşmesiyle doğalgaz tüketimi birçoğumuzun evinde artmaya başladı. Pandemi sebebiyle de evde geçirilen zamanın artması faturalarda kendini göstermeye başlıyor. Daha düşük faturalar ödemek için nasıl tasarruf yapabiliriz? Sorusunu düşünmeye mi başladık.

Doğalgaz faturalarında önemli ölçüde tasarruf yaparak aile bütçesine katkıda bulunmak ve gelecek nesiller için enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayabiliriz. Doğalgaz kullanımı konforlu ve güvenli olmasının yanı sıra mutfak ve banyoda kullanılacak tüpe göre daha ekonomiktir.

DOĞALGAZ KULLANIMINDA TASARRUF SAĞLAMAK MÜMKÜNDÜR.

doğalgaz kullanımında tasarruf nasıl sağlanır

doğalgaz kullanımında tasarruf nasıl sağlanır

  • Doğalgaz tesisatımızın uygunluğu önemlidir. Kombi çalıştırıldıktan 15-20 dakika sonra mesken ısınmaya başlıyor olmalıdır. Eğer ısınmıyorsa kombi ve peteklerin bakıma ihtiyacı var demek olabilir. Bakım onarımı yapılmış olan kombi ve peteklerden %20 tasarruf sağlamak mümkündür. Kombi ve peteklerimizi 2 yılda bir temizletmeliyiz.
  • Eve giriş çıkışlarda kapatılıp açılması ya da gece yatarken kapatılıp sabah açılması soğuyan ortamı tekrar ısıtmak için daha fazla çalışıp normalden fazla doğalgaz tüketir. Kapatıp açma yerine dereceyi düşürmek daha doğrudur.
  • Peteklerin odadaki ısı dağılımını sağlıklı yapabilmesi için üstüne, önüne eşya koymamalıyız, çamaşır asmamalıyız, önünde perde bırakmamalıyız. Hatta peteklerin arkasına duvara yalıtım, cam varsa film çektirip ısı tasarrufu yapabiliriz.
  • Peteklerimizde termostatik vana kullanarak oda sıcaklığımız ayarladığımız dereceye geldiğinde kombinin daha az çalışmasını; oda sıcaklığı düştüğünde kombinin otomatik olarak devreye girmesini sağlayabiliriz. Böylece doğalgaz tüketiminin fazla kullanılmasının önüne geçmiş oluruz.

Okumaya devam et

Ekonomi

Faktoring Nedir?

Tarihinde

faktoring nedir

Faktoring Nedir?

Faktoring, işletmelerin mal ve hizmet satışlarından doğan vadeli alacaklarını temlik yolu ile bir faktoring kuruluşuna devredilmesi ve bu alacaklarının faktoring kuruluşu tarafından yönetilmesidir.

Ülkemizde vadeli çalışan bir çok işletmenin sermayesinin yeterli olmaması, vadeli satış yaptığında parasını tahsil edene kadar yeni siparişlerini maliyetini çevirebilmesi için destek finansa ihtiyaç duyarlar. Bunun için; satışları karşılığında aldıkları çekleri vadesi gelmeden faktoring şirketlerinden nakde çevirerek işleri için gerekli finansmanı sağlamış olurlar.

Fatura karşılığı müşteriden alınan vadeli çek ciro edilerek faktoring şirketine devredilir (temlik edilir) ve çok kısa sürede vadesi gelmeyen çekin ödemesi alınır.

Faktoring İşleminin Maliyeti Nedir?

Faktoring işlemlerimde maalesef internette doğru olmayan çok fazla bilgiler okuyabilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse; faktoring işlemlerinde yapılacak kesinti, faktoring faizi ve çekin vadesi ile bağlantılıdır. Faktoring işlemleri bankaların kısa vadeli kredi faizlerine yakındır diyebiliriz. Aynı zamanda çeki kesen kişinin (keşideci) kredibilitesi de işlemin risk primini durumunu etkiler.

faktoring nedir

faktoring nedir

Faktoring işlemi nasıl yapılır?

Müşteri çekinizi ve kestiğiniz faturayı faktoring şirketine fiyat almak için gönderdiğinizde faktoring şirketi birçok kontrol yapar. Çek üzerindeki şirketlerin finansal bilgileri, faktoring yapmak isteyen müşterinin işletme bilgileri ve bunun gibi birçok bilgi kontrol edilir. Eğer alacak faktoringe uygun ise müşteriye fiyat teklifi yapılır.

Faktoring işlemi için; müşteri faturanızı ve çekinizi, çekinizin arkasını cirolayarak çalıştığınız faktoring şirketine gönderirsiniz. Faktoring şirketi tüm incelemeleri yaptıktan sonra çek karşılığı ödeyeceği fiyatı belirleyip teklifini verir. Karşılıklı uygun görüldükten sonra işlemler başlar.

Okumaya devam et

Trending